2017/18 > Norvegia 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Norvegia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Islanda

Norvegia
 
Suedia
Danemarca

Bergen, Bergen Nasjonale Opera / Bergen National Opera  / 

Carmen på låven (Bizet) 19 AugD: Stephen Higgins; R: John Ramster
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Oct-3 NoiD: Stephen Higgins; R: James Bonas
Otello (Verdi) 11-15 DecD: Edward Gardner; R: Peter Mumford
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-16 MarD: Eun Sun Kim; R: John Ramster
Grande Messe des Morts (Berlioz) 24 MaiD: Edward Gardner
Candide (Bernstein) 31 Oct-3 NoiD: Karen Kamensek; R: Thom Southerland
Werther (Massenet) 16-22 MarD: Eun Sun Kim; R: Antony McDonald
Kristiansand, Opera Sør  / 
La traviata (concert) (Verdi) 16-23 SepD: Giordano Bellincampi
Nordfjordeid, Opera Nordfjord  / 
Sildagapet (Sunde) 4-15 OctD: Michael Pavelich; R: Ronald Rørvik
La bohème (Puccini) 3-13 OctD: Michael Pavelich; R: Mira Bartov
Oslo, Den Norske Opera & Ballett / Norwegian National Opera & Ballet  / 
Tosca (Puccini) 19 Aug-2 MarD: Karl Heinz Steffens; R: Calixto Bieito
Tryllefløyten (Mozart) 1 Sep-2 OctD: Thomas Søndergård / Oyvind Bjorå; R: Alexander Mørk-Eidem(original), Gudrun Glette(revival)
Ballerina (Skouen) 8-17 SepR: Hilde Andersen
The Life to Come (Mander) 5 OctD: Tone Bianca Sparre Dahl; R: Einar Bjørge
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Oct-13 IanD: Manlio Benzi; R: François De Carpentries
Wozzeck (Berg) 27 Noi-18 DecD: Lothar Koenigs; R: Christof Loy(original), Corinna Tetzel(revival)
Norma (Bellini) 20 Ian-23 FebD: Antonino Fogliani; R: Sigrid Strøm Reibo
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-24 MarD: Dalia Stasevska; R: David Alden(original), Ian Rutherford(revival)
Figaros Bryllup (Mozart) 14-18 MarD: Gregor Bühl; R: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-25 AprD: Julia Jones / Antonino Fogliani; R: Tatjana Gürbaca
Heimferd (concert) (Irgens-Jensen) 13-15 AprD: Peter Szilvay
Don Giovanni (Mozart) 16 Mai-20 IunD: Christopher Moulds / Benjamin Bayl; R: Richard Jones(original), Joe Austin
Don Giovanni (Mozart) 18-29 AugD: Christopher Moulds / Benjamin Bayl; R: Richard Jones(original), Joe Austin
Spar Dame (Tchaikovsky,P) 8-25 SepD: Lothar Koenigs / Jørn Fossheim; R: Arnaud Bernard
Gianni Schicchi (Puccini) 6-29 OctD: Jac van Steen; R: Isabella Bywater
Il tabarro (Puccini) 6-29 OctD: Jac van Steen; R: Isabella Bywater
Askepott (Davies,PM) 10 NoiD: David Maiwald; R: Gunnar Bergstrøm
Elskovsdrikken (Donizetti) 24 Noi-17 IanD: Daniele Callegari / Boris Schäfer; R: Oliver Mears, Edwina Casey
Billy Budd (Britten) 18 Ian-16 FebD: Mark Wigglesworth; R: Annilese Miskimmon
Suor Angelica (Puccini) 9 Feb-29 MarD: Jac van Steen; R: Isabella Bywater
Rosenkavaleren (Strauss) 16 Mar-13 AprD: Joana Mallwitz; R: David McVicar
Tryllefløyten (Mozart) 29 Apr-23 IunR: Alexander Mørk-Eidem(original), Erlend Samnøen(revival)
La Cenerentola (Rossini) 16 Mai-18 IunD: Leo Hussain; R: Stefan Herheim
Anne Pedersdotter (concert) (Braein) 14-17 IunD: Peter Szilvay
Trondheim, Trondheim Symfoniorkester  / 
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 3 Feb
La traviata (Verdi) 8-14 Mar