2017/18 > Belgia 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Belgia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Regatul Unit Olanda

Belgia
 
Germania
Franța Luxemburg

Antwerpen, Opera Vlaanderen  / 

Das Wunder der Heliane (Korngold) 15-23 SepD: Alexander Joel; R: David Bösch
Le Duc d'Albe (Donizetti) 17 Noi-6 DecD: Andriy Yurkevych; R: Carlos Wagner
Falstaff (Verdi) 13-31 DecD: Tomáš Netopil; R: Christoph Waltz
Pelléas et Mélisande (Debussy) 2-13 FebD: Alejo Pérez; R: Sidi Larbi Cherkaoui, Damien Jalet
Parsifal (Wagner) 18 Mar-4 AprD: Cornelius Meister; R: Tatjana Gürbaca
La clemenza di Tito (Mozart) 6-13 MaiD: Stefano Montanari; R: Michael Hampe
The Gambler (Prokofiev) 13-19 IunD: Dmitri Jurowski; R: Karin Henkel
Lohengrin (Wagner) 20-28 SepD: Alejo Pérez; R: David Alden
Satyagraha (Glass) 18 Noi-2 DecD: Koen Kessels; R: Sidi Larbi Cherkaoui
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14-31 DecD: David Reiland; R: FC Bergman
Cardillac (Hindemith) 3-12 FebD: Dmitri Jurowski; R: Guy Joosten
La juive (Halévy) 10-21 MarD: Antonino Fogliani; R: Peter Konwitschny
Les Bienveillantes (Parra) 24 Apr-2 MaiD: Peter Rundel; R: Calixto Bieito
Macbeth (Verdi) 21 Iun-6 IulD: Paolo Carignani; R: Michael Thalheimer
Bruxelles, La Monnaie/De Munt  / 
Pinocchio (Boesmans) 5-16 SepD: Patrick Davin; R: Joël Pommerat
Tancredi (concert) (Rossini) 11-14 OctD: Giuliano Carella
Leonore (concert) (Beethoven) 26 OctD: René Jacobs
Lucio Silla (Mozart) 29 Oct-15 NoiD: Antonello Manacorda; R: Tobias Kratzer
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 8-23 DecD: Alain Altinoglu; R: Olivier Py
Il prigioniero (Dallapiccola) 16-27 IanD: Franck Ollu; R: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 16-27 IanD: Franck Ollu; R: Andrea Breth
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-22 MarD: Evelino Pidò; R: Damiano Michieletto
Pagliacci (Leoncavallo) 6-22 MarD: Evelino Pidò; R: Damiano Michieletto
Lohengrin (Wagner) 19 Apr-6 MaiD: Alain Altinoglu; R: Olivier Py
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 8-24 IunD: Alain Altinoglu; R: Christophe Coppens
L'homme de la Mancha (Leigh) 14-27 SepD: Bassem Akiki; R: Michael De Cock, Junior Mthombeni
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Sep-3 OctD: Antonello Manacorda / Ben Glassberg; R: Romeo Castellucci
De la maison des morts (Janáček) 6-17 NoiD: Mirga Gražinytė-Tyla; R: Krzysztof Warlikowski
Don Pasquale (Donizetti) 9-23 DecD: Alain Altinoglu; R: Laurent Pelly
La Gioconda (Ponchielli) 29 Ian-12 FebD: Paolo Carignani; R: Olivier Py
Frankenstein (Grey) 8-20 MarD: Bassem Akiki; R: Alex Ollé
The Rake's Progress (concert) (Stravinsky) 25-26 MarD: Barbara Hannigan
Robert le diable (concert) (Meyerbeer) 2-5 AprD: Evelino Pidò
Tristan und Isolde (Wagner) 2-19 MaiD: Alain Altinoglu; R: Ralf Pleger
Le Conte du tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 11-29 IunD: Alain Altinoglu; R: Dmitri Tcherniakov
Liège, Opéra Royal de Wallonie  / 
Manon Lescaut (Puccini) 19-30 SepD: Speranza Scappucci; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
Norma (Bellini) 19 Oct-4 NoiD: Massimo Zanetti; R: Davide Garattini Raimondi
La favorite (Donizetti) 16-28 NoiD: Luciano Acocella; R: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 21 Dec-6 IanD: Giampaolo Bisanti; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
Carmen (Bizet) 26 Ian-9 FebD: Speranza Scappucci; R: Henning Brockhaus
Le Domino noir (Auber) 23 Feb-3 MarD: Patrick Davin; R: Christian Hecq, Valérie Lesort
Le nozze di Figaro (Mozart) 6-14 AprD: Christophe Rousset; R: Emilio Sagi
La donna del lago (Rossini) 5-15 MaiD: Michele Mariotti; R: Damiano Michieletto
Macbeth (Verdi) 12-26 IunD: Paolo Arrivabeni; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
Il trovatore (Verdi) 16-28 SepD: Daniel Oren; R: Stefano Vizioli
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 19-27 OctD: Ayrton Desimpelaere; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
Cendrillon (Viardot) 20-27 OctR: Davide Garattini Raimondi
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 26-28 OctD: Speranza Scappucci
Tosca (Puccini) 20-30 NoiD: Gianluigi Gelmetti; R: Claire Servais
Le comte Ory (Rossini) 21 Dec-2 IanD: Jordi Bernàcer; R: Denis Podalydès
Faust (Gounod) 23 Ian-2 FebD: Patrick Davin; R: Stefano Poda
I Was Looking at the Ceiling and then I Saw the Sky (Adams) 30 Ian-3 FebD: Philippe Gérard; R: Marianne Pousseur, Enrico Bagnoli
Aida (Verdi) 26 Feb-14 MarD: Speranza Scappucci; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
Anna Bolena (Donizetti) 9-20 AprD: Giampaolo Bisanti; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
La clemenza di Tito (Mozart) 15-24 MaiD: Thomas Rösner; R: Julien Lubek, Cécile Roussat
I puritani (Bellini) 16-28 IunD: Speranza Scappucci; R: Vincent Boussard